

Studiuje.euNaukowe klimatyEUROPEJSKI SUKCES KIELECKIEJ SZKOŁY
EUROPEJSKI SUKCES KIELECKIEJ SZKOŁY

W Brukseli ogłoszone zostały wyniki tegorocznego konkursu projektów europejskiego programu międzysektorowego KA2 „Languages”. Kielecka szkoła języka angielskiego „Global Village” znalazła się na liście zwycięskich autorów, stając się koordynatorem obejmującego wszystkie kraje Unii Europejskiej projektu promocji miast średniej wielkości i mniej używanych języków „EU-Everyplace”.
„Global Village”, poza wykonaniem polskiej części zadania, będzie przez dwa lata koordynować pracę zespołu z udziałem specjalistów z uniwersytetów w Czechach, Litwie, Łotwie i Niemczech.
Co rok EACEA, Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego ogłasza zaproszenia do składania projektów, w tym językowych. Zwykle wpływa do Agencji około dwustu projektów językowych z całej Europy, spośród których około 20 jest corocznie wybieranych do sfinansowania przez Komisję Europejską.
W tym roku, po raz pierwszy od kilku lat, wśród wybranych do realizacji 20 projektów językowych zarządzanych centralnie, czyli z Brukseli, znalazły się 2 projekty z Polski. Na szesnastym miejscu listy znalazł się Uniwersytet Jagielloński, na dwunastym - kielecka szkoła językowa Global Village.
Kielecki projekt nawiązuje w swej nazwie „EU-Everyplace” do Everymana czyli bohatera o uniwersalnych cechach, na którego miejscu może się postawić każdy człowiek. Everyplace to takie „każde miasto”- nie stolica, nie międzynarodowa atrakcja turystyczna, ale średniej wielkości miasto mające w sobie wszystkie istotne cechy danego kraju, jednocześnie miasto ciekawe i warte poznania przez każdego, kto chce prawdziwe oblicze tego kraju poznać. Polskę reprezentować w projekcie będą oczywiście Kielce.
Projekt ma za zadanie stworzyć platformę internetową, na której będą się prezentować takie „każde miasta” i za pośrednictwem opowieści o sobie będą oferować naukę swojego języka. Projekt przewiduje także kursy praktycznego języka w miastach partnerów projektu i dalszą rozbudowę platformy o kolejne kraje i języki. Odbiorcami projektu będą zagraniczni przedsiębiorcy, zwłaszcza reprezentujący małe i średnie firmy oraz studenci (np. uczestnicy programu Erasmus).
Pierwszy etap obejmuje pięć języków sąsiadujących krajów czyli niemiecki, czeski, polski, łotewskiego i litewski. Global Village będzie koordynować pracę zespołu złożonego z przedstawicieli uczelni z Niemiec, Czech, Łotwy i Litwy, a „strażnikiem jakości” projektu będzie znana firma konsultingowa z Wiednia.
Język polski na nowej platformie będzie nauczany poprzez atrakcyjną prezentację Kielc, wzorowaną na nagrodzonym w 2007 roku przez unijnego Komisarza ds. Wielojęzyczności „European Language Label” (Europejskim Znakiem Innowacyjności w Nauczaniu Języków Obcych) cyklu audycji radiowych „Słówko na dziś”, przygotowanych przez Global Village a nadanych przez Radio Kielce.
Pierwsze pięć miast, które będą zaprezentowane na platformie, będzie z racji przewidzianych w projekcie działań promowane wśród europejskich małych i średnich przedsiębiorstw oraz studentów unijnych uczelni. W programie działań promocyjnych jest także prezentacja platformy na międzynarodowych konferencjach i wystawach w całej Europie. Wraz z planowaną rozbudową platformy, zasięg promocji będzie po zakończeniu projektu w 2013 roku systematycznie rósł, w miarę przyłączania się do platformy kolejnych miast w kolejnych krajach. Koordynacja przedsięwzięcia, mającego w przyszłości objąć wszystkie kraje Unii Europejskiej, pozostanie w rękach kieleckiej szkoły językowej „Global Village”.
Dodajmy, że kielecka szkoła niedawno zakończyła przygotowanie materiałów do nauki języka polskiego dla biznesu w Technische Uniwersitaet w Dreźnie, a obecnie realizuje multimedialne materiały e-learningowe do nauki języka angielskiego i niemieckiego przez pracowników sektora turystyki i rekreacji na zlecenie brytyjskiego Uniwersytetu Coventry.
