Studiuje.euSportCo ty wiesz o świętokrzyskim sporcie – część 6
Co ty wiesz o świętokrzyskim sporcie – część 6
Dziś przedstawię Wam kolejną dyscyplinę sportową popularną w naszym regionie. Lekkoatletyka, bo o niej mowa, ma bogatą historię nie tylko w Kielcach, ale i w całym świętokrzyskim. W końcu nie na darmo nazywają ją „królową sportu”.
Na początek troszkę danych historycznych. Świętokrzyski Związek Lekkiej Atletyki powołany został 11 kwietnia 1945 roku. Początkowo kierowany był przez Wacława Wilczyńskiego, w latach 1946 – 1947 prezesem związku był znany przed wojną łódzki oszczepnik Józef Babiński. W 1948 roku pierwszy medal w Mistrzostwach Polski zdobył dla okręgu Roman Kujawa z Dąbrowszczaka Kielce. W latach 1949 – 1956 zamiast związku istniała sekcja lekkiej atletyki przy Wojewódzkim Komitecie Kultury Fizycznej i Turystyki w Kielcach.
W historii okręgu cztery zespoły klubowe występowały w II lidze: Budowlani Kielce / 1964 – 1995 /, Granat Skarżysko / 1961 – 1965 /, SZS AZS Kielce / 1976 – 1977 /, Lechia Kielce / 1978-1979 /. Natomiast jeden w I lidze – KKL Fart / 2006-2008 /, zajmując w ostatnim roku w stawce 16 drużyn, dobrą 9 lokatę.
Najsłynniejszym kieleckim klubem był KS Budowlani. Sekcja lekkoatletyczna powstała w 1953 roku, by po dwóch latach zaprzestać działalności. Wznowiła ją w 1958 roku, kiedy pracę w klubie rozpoczął m.in. Adam Jóźwik. Cztery lata później pierwszy medal dla Budowlanych zdobyła na mistrzostwach Polski jego żona Henryka, zajmując drugie miejsce w biegu przełajowym na 1,2 km. W następnym roku była już najlepsza w kraju - zarówno na przełaj, jak i na stadionie na 800 m.
W połowie lat 60. Budowlani zdetronizowali Granat Skarżysko i na wiele lat stali się najlepszym klubem lekkoatletycznym w województwie kieleckim. Sekcję wzmocniła wówczas bardzo wszechstronna zawodniczka Mirosława Sałacińska – Sarna. Zdobyła mistrzostwo Europy w Atenach i zajęła piąte miejsce na olimpiadzie w Meksyku, wywalczyła siedem złotych medali mistrzostw Polski. Wraz z mężem Edmundem prowadziła też szkolenie młodych lekkoatletów. Ich wychowankowie zaczęli odnosić sukcesy na początku lat 70. W połowie lat 70. Sarnowie opuścili Budowlanych, zakładając klub AZS Nowi.
W latach 90. Budowlani cieszyli się z posiadania tartanowego stadionu. Klub jednak zaczął się pogrążać w kryzysie. Jeszcze w 1996 roku jego zawodnicy zdobyli trzy złote medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Potem było coraz gorzej. Ostatnia licząca się w czołówce krajowej zawodniczka, tyczkarka Agnieszka Wrona, odeszła na studia do Gdańska w 2005 roku dwa lata temu. Kulminacją degradacji klubu było zajęcie dopiero 92 pozycji w prowadzonej przez PZLA klasyfikacji klubowego mistrza Polski w 2004 roku.
Następcą Budowlanych został Kielecki Klub Lekkoatletyczny Fart. Założony został 11 grudnia 2004 roku, przejmując zawodników startujących poprzednio w Budowlanych. Siedziba owego klubu znajduje się na ulicy Bocznej 15. KKL Fart reprezentował m.in. Marcin Urban - pierwszy biały człowiek, który osiągnął wynik poniżej 20 sekund w biegu na 200 metrów. Obecnie w kadrze klubu znajdują się: Maciej Pałyszko – rzut młotem, Marta Plewa – skok o tyczce, Tomasz Król – skok wzwyż, Konrad Radziszewski – bieg 110 m przez płotki czy Agata Dróżdż – bieg na 3000 m,
Do czołowych zawodników reprezentujących nasze województwo na licznych imprezach międzynarodowych należeli: Mirosława Sałacińska – Sarna, Celina Magala, Elżbieta Kapusta, Rafał Wójcik, Artur Osman, Marcin Urbaś, Maciej Pałyszko.
Wśród klubów posiadających najlepsze sekcje lekkiej atletyki były bądź są: wspomniani już Budowlani, Granat oraz KSZO Ostrowiec, MKS Żak Kielce, STS Skarżysko, Ostrovia Ostrowiec Św., MKS Olimp Końskie, WiR Łopuszno.
Rafał Starosta
Fotografia www.medale.pl