Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...
fb
 

WŁASNA FIRMA BEZ ZUS! WWW.INKUBATORKIELCE.PL  Tel. 666 640 460

Imprezy w tym tygodniu

    więcej...

     


    Języki skandynawskie

    Ponadprzeciętne zarobki dzięki językom skandynawskim

     

    Minimum dwa języki obce, w tym biegły angielski – to wymagania polskich pracodawców, które już stały się standardem. Ze względu na zwiększające się kontakty biznesowe z krajami skandynawskimi coraz bardziej rośnie zapotrzebowanie na osoby posługujące się szwedzkim, duńskim lub norweskim.

     

    Znajomość języków obcych to dziś jedna z najbardziej liczących się umiejętności na rynku pracy. Zdanych GUS wynika, że osoby posługujące się biegle przynajmniej jednym językiem obcym zarabiają znacznie więcej niż pracownicy bez takiej umiejętności1. Większość pracodawców oczekuje nawet od szeregowych pracowników znajomości co najmniej dwóch języków obcych – angielskiego wstopniu biegłym oraz drugiego języka na poziomie co najmniej komunikatywnym.

     

    Obecnie wśród Polaków rośnie popularność języków skandynawskich. Wynika to z coraz częstszych kontaktów biznesowych między firmami polskimi i skandynawskimi oraz rosnącej emigracji zarobkowej do Szwecji, Norwegii i Danii. Zauważalny jest wzrost obecności skandynawskich firm na polskim rynku. WPolsce powstają placówki firm z sektora usług wspólnych, finansowych, a także transportowo-
    -logistycznych i budowlanych2. Bliskie położenie, niskie koszty i dobrze wykwalifikowana kadra to zachętą dla północnych firm do rozwijania działalności w Polsce. Według danych Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej również polskie firmy coraz częściej decydują się na zainwestowanie w Skandynawii(lub przynajmniej eksportowanie do Skandynawii towarów). Po Niemczech kraje skandynawskie są drugim najważniejszym kierunkiem sprzedaży dla polskich przedsiębiorstw (7,4% udziału w polskim eksporcie). Do Finlandii wysyłamy wyroby przemysłu elektromaszynowego imetalurgicznego oraz żywność. Do Szwecji meble, dodatkowo kilkuprocentowe wzrosty notuje branża spożywcza. Wartość bezpośrednich inwestycji napływających z tych krajów osiągnęła w ostatniej dekadzie prawie 9,5 mld euro, co czyni kraje skandynawskie piątym co do wielkości inwestorem zagranicznym w Polsce.

     

    Kraje skandynawskie łączą w sobie cechy szczodrych i transparentnie zarządzanych państw opiekuńczych oraz systemu politycznego, który ograniczył sektor publiczny i preferuje firmy prywatne. Prowadzenie współpracy z tym regionem to czysty zysk. Warto jednak pamiętać, że w biznesie skandynawskim standardem jest znajomość przynajmniej dwóch języków obcych, jak twierdzi LeifChristiansen, przewodniczący Duńskiego Forum Biznesu. W Polsce języki skandynawskie są szczególnie pożądane w centrach usług wspólnych. Osoby pracujące tam na stanowisku specjalisty (w zależności od doświadczenia) zarobią miesięcznie w granicach 3,8–9 tys. PLN, kierownicy w granicach 8-11 tys. PLN, a dyrektorzy nawet 12 tys. PLN3.Na szczęście trudne i tajemnicze języki Skandynawii coraz częściej pojawiają się w ofercie edukacyjnej polskich szkół językowych i uczelni wyższych.

     

    „Polacy coraz częściej decydują się na emigrację zarobkową do krajów skandynawskich. Dlatego coraz popularniejsze wśród naszych słuchaczy stają się języki tamtego regionu – szczególnie języki szwedzki i norweski. Rosnące zapotrzebowanie na języki skandynawskie doskonale wyczuła Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie, otwierając kierunek skandynawistyka, studia o profilu filologiczno-biznesowym. Studenci mają możliwość zyskać wiedzę z zakresie językowym, medialnym i kulturowym, dzięki czemu mogą podjąć współpracę z mediami, w biznesie, instytucjami kultury, czy w administracji” – mówi Magdalena Marcinkowska ze szkoły językowej i agencji tłumaczeń Skrivanek.

     

    „Obalamy mit o kształceniu bezrobotnych” – mówi prof. dr hab. Hieronim Chojnacki, Dyrektor Instytutu Skandynawistyki i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Gdańskiego. „[…] studenci studiów licencjackich są bombardowani ofertami pracy. Dokładnie rozumiemy powody, dlaczego jest ogromne zapotrzebowanie rynkowe na skandynawistów. Następuje reorientacja polskiej gospodarki na kierunek północny. To bardzo komfortowa i luksusowa sytuacja, o której wiemy nie tylko my, ale i studenci”**.

     

    „W skrivankowej szkole językowej również zauważamy, że polskie firmy z coraz większym zainteresowaniem spoglądają w stronę krajów skandynawskich jako na potencjalne rynki eksportowe i inwestycyjne. Objawia się to między innymi częstymi zapytaniami o szkolenia dla pracowników w zakresie języków: szwedzkiego, duńskiego, fińskiego czy norweskiego. Mimo że z naszymi parterami skandynawskimi z powodzeniem porozmawiamy w języku angielskim, z pewnością łatwiej będzie nam zbudować pozytywne relacje, mówiąc w ich języku ojczystym. Nasi klienci dostrzegają, że znajomość języka kontrahenta pozwala zaoszczędzić czas, wzbudza zaufanie, wprowadza swobodną atmosferę podczas spotkań, a co za tym idzie – prowadzi do dobrych transakcji. Dlatego podczas naszych szkoleń, poza rozwijaniem umiejętności językowych, zwracamy uwagę na aspekty kulturowe. Brak świadomości różnic w zakresie kultury biznesu jest częstym powodem szwankującej współpracy.Szczególnie między Polską a Skandynawią, które reprezentują wyraźnie różne kultury, a tym samym różny sposób prowadzenia interesów” – podkreśla Magdalena Marcinkowska ze Szkoły językowej Skrivanek.

    Poniżej przedstawiamy krótkie opisy języków. Do nich dodajemy informacje o przybliżonych zarobkach osób deklarujących znajomość tych języków.

     

    Język norweski

    Językiem norweskim posługuje się 5 mln osób. Jest to język z silnie zaakcentowanymi dialektami, wskazującymi skąd dana osoba pochodzi. Uważa się go za najłatwiejszy do nauczenia spośród języków skandynawskich: wymowa jest dużo łatwiejsza niż w duńskim (być może dlatego, że nie ma tu ogólnie przyjętej formy), a gramatyka łatwiejsza niż w szwedzkim (brak odmiany przez osoby i przypadki). W życiu publicznym funkcjonują dwie formy: bokmål (posługuje się nią 3,5 miliona osób) i nynorsk (około 700 tysięcy mówiących).

     

    Warto wiedzieć, że Polska jest największym beneficjentem (z przyznaną alokacją 578,1 milionów euro) funduszy norweskich i EOG. Mocne strony Norwegii to chłonny rynek pracy i śladowe bezrobocie (na poziomie 3,5 proc.) oraz – przede wszystkim – wysokie zarobki. Nawet osoby wykonujące proste prace mogą liczyć na roczny przychód sięgający ponad 200 tys. zł. Mediana wynagrodzeń w Polsce osób ze znajomością norweskiego wynosi 4 tys. PLN, przy czym 25% respondentów zarabia powyżej 6,5 tys. PLN.

     


     

    Język szwedzki

    Językiem szwedzkim posługuje się 10 mln osób: w Szwecji, Norwegii, Estonii i Finlandii.W Finlandii jest również drugim językiem urzędowym. Formalny język szwedzki oparty jest na dialekcie sztokholmskim.
    W języku tym odnajdujemy sporo zapożyczeń, głównie z języków niemieckiego, francuskiego i angielskiego.

     

    Według danych ogólnopolskiego badania wynagrodzeń z 2013 roku pracownicy posługujący się językiem szwedzkim mogą w Polsce liczyć na wynagrodzenie sięgające przeciętnie 5 tys. PLN, a jedna czwarta respondentów zarabia powyżej 8,2 tys. PLN miesięcznie. Wysokich zarobków można się spodziewać zwłaszcza w przemyśle i energetyce. Wśród badanych osób język szwedzkiznało 7%.

     

    Dobrze z perspektyw, które daje kontakt ze skandynawską gospodarką, zdają sobie sprawę władze technikum budowlanego w Zduńskiej Woli. Jest to prawdopodobnie jedyna szkoła średnia w Polsce, w której uczniowie obowiązkowo uczą się szwedzkiego. W końcu rynek szwedzki jest szeroko otwarty dla polskich pracowników, a zarobki są tam nawet siedmiokrotnie wyższe niż u nas.

     

    Język duński

    Język duński poza Danią jest językiem urzędowym na Wyspach Owczych i w Szlezwiku-Holsztynie. W sumie posługuje się nim 5,2 mln osób. Co ciekawe, ponieważ do lat 40. XX wieku Islandia była we władaniu Danii, język duński jest nauczany tam jako jeden z głównych języków obcych obok angielskiego i norweskiego.

     

    Jednak nauka duńskiego warta jest trudu, ponieważ według Banku Światowego Dania to siódme najbogatsze państwo świata. Ponadto według badania Great Place to Work to właśnie w Danii znajduje się 21 najlepszych miejsc do pracy. Duński jest nieco mniej opłacalny niż szwedzki, ale wciąż atrakcyjny zarobkowo. Pracownicy władający tym językiem w Polsce przeciętnie zarabiają 4,9 PLN miesięcznie, a 25% osób znających duński otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 9,9 PLN miesięcznie.

     

    Język fiński

    W tym zestawieniu język fiński ma wyjątkową pozycję. Z racji położenia geograficznego mylnie uważany jest za język skandynawski. Nie należy on jednak jak większość języków europejskich do rodziny indoeuropejskiej. Posługuje się nim około 6 mln użytkowników, głównie w Finlandii, ale także w Szwecji i Republice Karelii (wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej). W języku fińskim jest znacznie więcej przypadków niż w języku polskim i mnóstwo wyjątków w dobieraniu końcówek. Nauka tego języka wymaga dużo cierpliwości i samozaparcia. Jest jednak o co walczyć. W końcu Finlandia – według FragileStates Index – już po raz czwarty okazała się najstabilniejszym państwem świata. Specjalista znający języki fiński może w Polsce zarobić nawet 7,5 tys. PLN.

     

    Kraje leżące na północy Europy przodują we wszystkich badaniach ekonomiczno-społecznych. Według wskaźnika rozwoju społecznego najlepiej żyje się w Norwegii (w tym rankingu Szwecja zajmuje dziesiąte miejsce, Dania szesnaste, a Finlandia dwudzieste drugie). Kraje te (z Finlandią na czele) należą do najbardziej konkurencyjnych państw świata. Według raportu konkurencyjności 2013–2014 Światowego Forum Ekonomicznego Finlandia zajmuje w tym zestawieniu miejsce trzecie, Szwecja szóste, Norwegia jedenaste, a Dania piętnaste. Z kolei według raportu ONZ – Sustainable Development Solutions Network (SDSN) – spośród badanych 156 narodów to Duńczycy należą do najszczęśliwszych ludzi na świecie (z Norwegami na drugiej oraz Szwedami i Finami odpowiednio na piątej i siódmej pozycji). W świetle raportu Fundacji Bertelsmanna z 2013 roku wszystkie kraje skandynawskie mają najwyższy poziom spójności społecznej.

     

    Nawiązując i podtrzymując kontakty biznesowe, dużo uwagi należy poświęcać jakości relacji międzyludzkich.Te zaś zależą również od znajomości danego języka. Często duże wrażenie zrobimy, kiedy podczas spotkania biznesowego zrezygnujemy z posługiwania się językiem angielskim na rzecz rodzimegojęzyka rozmówcy. Taka postawa będzie świadczyć o naszym zaangażowaniu, a to zwiększy szanse na osiągnięcie obranych celów. „Po oficjalnym, anglojęzycznym dialogu przechodzi się często na język skandynawski. Rozmowa przebiega zupełnie inaczej, jest o wiele bardziej otwarta. To jest potrzebne firmom, które na co dzień używają języka angielskiego, ale w kwestiach ważnych chcą mieć ludzi komunikujących się na zaawansowanym poziomie w języku partnera i rozumiejących kulturowe różnice” – mówi prof. Chojnacki**.

     

    Źródło: Skrivanek Sp. z o.o. 

    1http://www.biznes.newseria.pl/news/praca/znajomosc_jezykow,p772290370

    2http://natemat.pl/147705,skandynawia-wkracza-do-polski-norweskie-i-szwedzkie-firmy-rozchwytuja-studentow-skandynawistyki

    3http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-zarobisz-w-miedzynarodowych-korporacjach-3098087.html

     

     

    Źródła:

    http://www.wynagrodzenia.pl/artykul.php/wpis.2830

    http://wynagrodzenia.pl/dla_mediow_1.php/wpis.364-znajomosc-jezykow-obcych-a-wynagrodzenia

    http://www.bankier.pl/wiadomosc/Najwiecej-zarabiaja-osoby-mowiace-biegle-po-angielsku-i-francusku-3083983.html

    Rekrutacja do Oddziału Lokalnego AIESEC Kielce

    Odkryj siebie na nowo - rekrutacja do AIESEC Kielce właśnie ruszyła!

     

    Czy kiedykolwiek organizowałeś konferencję dla kilkuset osób? Uczestniczyłeś w spotkaniach biznesowych z prezesami największych regionalnych i narodowych firm? Miałeś problem ze zmieszczeniem swojego doświadczenia zawodowego w CV na jednej stronie A4? Wykorzystałeś w praktyce swoje umiejętności? Zaplanowałeś i poprowadziłeś projekt? Zrobiłeś coś więcej?

     

    Już teraz dołącz do AIESEC i weź udział w członkowskim programie Future Leaders, dzięki któremu masz możliwość rozwinięcia się w trzech obszarach:

     

    Social Enterpreneurs - program umożliwia rozwój z zakresu human resources oraz kształtuje wrażliwość społeczną. Program polega na prowadzeniu międzynarodowych projektów społeczno-edukacyjnych. Jako uczestnik tego programu, w zależności od otrzymanych zadań, możesz podszkolić umiejętności komunikacyjne w języku obcym, przeprowadzać rozmowy rekrutacyjne, poznać zasady działania organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw społecznych, zdobyć pewność siebie i podszkolić umiejętności negocjacyjne.

     

    Marketing - program umożliwia zdobycie doświadczenia i rozwój w obszarze marketingu i public relations. Dzięki temu programowi rozwiniesz umiejętności takie jak: kreatywne myślenie, zarządzanie kanałami social media, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z mediami, planowanie i prowadzenie kampanii promocyjnych, zrozumienie podstaw marketingu bezpośredniego i online a także dostosowywanie komunikatu do odbiorcy.

     

    Business Sales - program umożliwia zdobycie doświadczenia i rozwoju profesjonalnego z zakresu sprzedaży. Uczestnicy programu mają ciągły kontakt z lokalnym środowiskiem biznesowym. Dzięki uczestniczeniu w programie możesz zdobyć umiejętności badania potrzeb i analizy rynku, radzenia sobie ze stresem i pracy pod presją, tworzenia propozycji współpracy i negocjacji. Dodatkowo poznasz zasady działania biznesu dzięki kontaktowi z firmami i organizacjami pozarządowymi.

     

    AIESEC daje ci szansę. Szansę na rozwój, zdobycie nowych kwalifikacji i dośwadczenia, którego nie otrzymasz w szkole czy na studiach, a które wymagane jest przez pracodawców oraz przydatne w codziennym życiu. Na poznanie ludzi z całego świata, których łączy wspólna wizja. Na przełamanie bariery językowej i praktyczną naukę języków obcych, tak niezbędną w dzisiejszym świecie. Na zbudowanie własnej sieci kontaktów w środowisku biznesowym. Na dostęp do szkoleń i konferencji prowadzonych przez najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach. Na zrealizowanie swoich planów i pomysłów, na które być może nie starczyło ci motywacji, umiejętności czy wsparcia. A to wszystko przy okazji świetnej zabawy!

     

    W AIESEC każdy znajdzie coś dla siebie, każdy może coś osiągnąć. Wystarczy tylko chcieć! Tak, jak chciała Katarzyna Cedro, aktualna Przewodnicząca Oddziału Lokalnego:

     

    “Przez całe życie chciałam podróżować po świecie, oglądanie krajobrazów Norwegii i Nowej Zelandii nakręcało mnie na te podróże jeszcze bardziej. Zawsze w głowie również siedziała mi Rumunia. Czemu? Nie wiem, tak zwyczajnie. Decyzje o zaaplikowaniu do AIESEC podjęłam zaraz po tym, jak zobaczyłam zdjęcia koleżanki z podstawówki, która pojechała na wolontariat do Malezji. Pomyślałam - jak można wyjechać w takie super miejsca, to co tam jeszcze można?! No i się zaczęło. Konferencje, które sama organizowałam, prowadzenie szkoleń, zajmowanie się obszarem human resources, posiadanie własnego zespołu i koordynacja prac, organizowanie akcji promocyjnych - dzięki temu jestem teraz tu, gdzie jestem, znam siebie, nie boję się się podejmować akcji, nie boję się kreatywnego myślenia - to właśnie jest esencja AIESEC.

     

    AIESEC jest dla mnie narzędziem rozwoju - nie tylko w sensie rozwoju umiejętności miękkich, rozwoju kompetencji liderskich (bo prowadzę sześcioosobowy zespół) czy praktycznych, codziennych rozmów po angielsku (bo mieszkam również z dziewczyną z Serbii), ale też narzędziem do zmiany - głównie swojej osoby, poznawaniem siebie i dociekaniem, skąd się biorą takie a nie inne zachowania u ludzi, ciągłą obserwacją siebie i każdego człowieka.

     

    Tutaj można robić wszystko, co tylko chcesz - od przebywania na co dzień z językiem angielskim, do dbania o dokumentację (idealne dla prawników ;)), sprzedaży… AIESEC to wielka niespodzianka, a czy chcesz z niej skorzystać i wycisnąć z niej wszystko - tylko od Ciebie to zależy, tylko Ty jeden, jedna, masz wpływ na to, jak potoczy się Twoje życie i jak wykorzystasz to, co napotkasz. “

     

    Tak więc nie zastanawiaj się dłużej, tylko weź życie w swoje ręce i aplikuj już dziś: kie.aiesec.pl/dolacz

     

    Przez Sport na Politechnikę

    W najbliższy poniedziałek 8 grudnia na Politechnice Świętokrzyskiej królować będzie siatkówka.....  W kolejnej edycji turnieju „Przez Sport na Politechnikę” zmierzą się zarówno siatkarki, jak i siatkarze z kieleckich liceów oraz reprezentacji uczelni.


    „Przez Sport na Politechnikę” to idea turniejów, która ma na celu zachęcenie licealistów do studiowania na Politechnice Świętokrzyskiej, zaprezentowanie sportowej oferty jaką daje uczelnia i przede wszystkim dobra zabawa. Dotychczas odbyło się już pięć edycji turnieju, m.in. w koszykówce, piłce ręcznej (dwukrotnie), futsalu i biegach przełajowych.


    Właśnie w takiej konwencji rozgrywany będzie siatkarski turniej w Hali Politechniki, który rozpocznie się w poniedziałek 8 grudnia punktualnie o 9:30. Zagrają reprezentanci dwóch kieleckich liceów: V LO im. Ks. P. Ściegiennego oraz X LO im. J. Wybickiego, a także studenci Politechniki. Mecze rozgrywane będą równolegle na dwóch sektorach hali (osobno kobiety i mężczyźni) systemem każdy z każdym.


    „Przez Sport na Politechnikę” organizują wspólnie Klub Uczelniany AZS Politechniki Świętokrzyskiej oraz Centrum Sportu Politechniki Świętokrzyskiej.

    Global Village w Galerii Echo

    Global Village w Galerii Echo - niezwykłe wydarzenie już w ten czwartek!

     

    Global Village to niepowtarzalna okazja, by poznać inne kultury i przy okazji świetnie spędzić wieczór! Jeżeli chcecie spróbować pakistańskiej herbaty, zatańczyć egipski taniec brzucha, czy sprawdzić swoją wiedzę o innych krajach i przy okazji wygrać upominki - zapraszamy 6 sierpnia od godziny 17 do Galerii Echo, na scenę na poziomie -1. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

     

    Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość poznania osób z krajów takich jak Egipt, Chiny, Malezja, Pakistan czy Turcja. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Biorący udział w Global Village będą mieli możliwość spróbowania regionalnych potraw i napojów, takich jak Koshari czy Chay, poznania i spróbowania swoich sił w tańcach takich jak egipski taniec brzucha czy wzięcia udziału w konkursach wiedzy o innych krajach i kulturach. Nasi zagraniczni goście zaprezentują również swoje tradycyjne stroje.

     

    Osoby prezentujące kulturę swoich państw przyjechały do Kielc w ramach programów edukacyjnych organizowanych przez kielecki oddział międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC. Wolontariusze uczestniczą w projektach, w których poprzez zajęcia w organizacjach pozarządowych, takich jak Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach, opowiadają o swojej kulturze oraz poruszają tematykę problemów społecznych. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

     

    Do zobaczenia w czwartek!

    Nie może was tam zabraknąć!

     

    Więcej informacji http://kie.aiesec.pl/globalvillage

     

     


    Mikołajki z AZS Politechniki Świętokrzyskiej

    W najbliższą sobotę 6 grudnia w Hali Politechniki Świętokrzyskiej swoje mecze ligowe rozegrają piłkarze ręczni i koszykarze Politechniki ..... Obie drużyny za przeciwników będą miały liderów, zatem emocji na pewno nie zabraknie. Szczególnie pasjonująco zapowiada się mecz koszykarzy, którzy w akademickich derbach podejmą AZS Politechnikę Krakowską. Początek mikołajkowych zmagań o 14:30 (piłkarze ręczni), koszykarze na parkiet wyjdą trzy godziny później (17:30).


    Akademickie derby pod koszem


    I to właśnie to drugie starcie od jakiegoś czasu elektryzuje kibiców. Naprzeciw siebie staną dwie jak do tej pory najlepsze drużyny III ligi małopolsko – świętokrzyskiej. Krakowianie do tej pory nie przegrali jeszcze meczu, natomiast kielczanie zanotowali tylko jedną porażkę na samym początku rozgrywek w Oświęcimiu. Od tego czasu wygrali cztery kolejne spotkanie i legitymują się bilansem 5-1 i drugim miejscem w tabeli.


    - Można powiedzieć, że będzie to mecz o pierwsze miejsce po pierwszej rundzie.. Jeśli zagramy tak jak w ostatnich meczu z Wisłą to myślę, że stać nas na to, żeby w meczu z Politechniką Krakowską osiągnąć sukces - przekonuje trener Dudzik. A jak będzie? Akademicki derby, mecz lidera z wiceliderem w hali Politechniki rozpocznie się w sobotę 6 grudnia o 17:30. I oby to kielczanie sprawili sobie i kibicom miły mikołajkowy prezent…



    Piłkarze ręczni sprawią niespodziankę?


    Wcześniej, bo o 14:30 swój mecz rozpoczną piłkarze ręczni Politechniki. Czeka ich równie trudnie zadanie, ponieważ staną naprzeciw lidera II ligi – Grunwaldu Ruda Śląska. Potencjał zespołu Pawła Sieczki jest na tyle duży, że na pewno stać ich na nawiązanie walki, a być może na zainkasowanie dwóch punktów.


    Problemem szczypiornistów jest niestety chimeryczność, co sprawia, że po bardzo dobrym spotkaniu potrafią przegrać wygrany mecz (jak z Wandą). W ostatniej kolejce zdołali się jednak przełamać pokonując na wyjeździe zespół MKS Biłgoraj 24:23. Miejmy nadzieję, że będzie to zwiastun dobrej formy i coraz lepszych wyników zespołu prowadzonego przez Pawła Sieczkę. Trzeba jednak pamiętać, że dla piłkarzy ręcznych najważniejszym celem pozostają Akademickie Mistrzostwa Polski, które zostaną rozegraną na wiosnę przyszłego roku. Kielczanie bronią tam szóstego miejsca w Polsce i brązowych medali w klasyfikacji uczelni technicznych.


    Zagrają też futsaliści i siatkarze…


    Wspomniane wcześniej spotkania stanowić będą punkt kulminacyjny „Mikołajek z AZS”, ale to nie wszystko co czeka sportowych kibiców w najbliższy weekend. Akcja rozpocznie się już w piątek 5 grudnia, punktualnie o 21:00 na parkiet Hali Politechniki wybiegną futsaliści AZS-u oraz Jedynki Busko-Zdrój, by zainaugurować nowy sezon II ligi. W sobotę czekają nas wspomniane emocje ligowe, natomiast już w poniedziałek kolejna edycja turnieju „Przez Sport… na Politechnikę”, w którym zagrają siatkarze oraz siatkarki (piszemy o nim także obok).


    Bądźcie z nami, kibicujcie naszym sportowcom!

     

    Michał Filarski

    W drodze do wykorzystania możliwości turystycznych regionu Zagnańska

    Dobra znajomość swoich zasobów lokalnych jest najlepszą drogą do ich sukcesywnego wykorzystania. Często jednak szukając atrakcji w świecie nie dostrzegamyi nie doceniamytego, co mamy tuż pod ręką na „swoim własnym podwórku”. Brak takiej wiedzy ma niestety niekorzystne skutki szczególnie w regionach o niezwykle atrakcyjnych terenach, których umiejętne wykorzystanie potencjału, zagospodarowanie i zareklamowanie może przynieść pokaźne dochody.


                Odpowiedzią na ten problem w województwie świętokrzyskim jest projekt fundacji Europomost pt. Transfer dobrych praktyk - z Bałtowa do Zagnańska, współfinansowany przez Szwajcarię, w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi państwami członkowskimi Unii Europejskiejktóry ruszył już w lipcu bieżącego roku a jego zwieńczenie nastąpi z ostatnim dniem listopada. Głównym założeniem projektu jest wsparcie mieszkańców gminy Zagnańsk poprzez podniesienie ich kwalifikacji oraz rozwinięcie u nich umiejętności niezbędnych do identyfikowania i prowadzenia inicjatyw wykorzystujących dostępne zasoby lokalne na terenie gminy. Region, w którym leży gmina Zagnańsk posiada liczne walory turystyczne, lecz do tej pory niedoceniane i nieeksploatowane przez jej mieszkańców. Zatem realizacja projektu będzie dobrym impulsem do zmiany. Piętnastu mieszkańców gminy zainteresowanych rozwojem swojej małej ojczyzny wzięło udział w zajęciach warsztatowych, na których zdobędą umiejętności liderskie, tworzenia biznesplanów, zarządzania przedsięwzięciami, oraz wiedzę z zakresu podstaw prawa. Na szczególną uwagę zasługuje miejsce gdzie zostaną zorganizowanewarsztaty, a mianowicie miejscowość Bałtów.


    W Bałtowie dzięki inicjatywnie i wspólnej pracy mieszkańców utworzono Bałtowski Kompleks Turystyczny, który dla innych niewielkich miejscowości powinien być wzorem w umiejętnym zagospodarowaniu swojego terenu. W celu podniesienia wiedzy mieszkańców na temat własnego regionu został zorganizowany konkurs wiedzy na temat Zagnańska z atrakcyjnymi nagrodami za zajęcie pierwszych trzech miejsc. Zwycięzca konkursu w nagrodzie otrzymał rower, za drugie miejsce - cyfrowy aparat fotograficzny i pendrive za zajęcie trzeciego miejsca.  Ponadto w ramach projektu gmina Zagnańsk i jej zidentyfikowane zasoby były promowane przez członka zespołu Fundacji Europomost oraz czterech uczestników warsztatów podczas Targów TOUR SALON 2014.


                Realizacja projektu poprzez zasianie ziarenka inicjatywy w mieszkańcach gminy Zagnańsk może być początkiem lawiny pozytywnych zmian w tym regionie. Umiejętne wykorzystanie przez uczestników projektu zdobytej wiedzy i umiejętnościmoże być szansą na osiągnięcie korzyści finansowych płynących z odpowiedniego zagospodarowania walorów turystycznych. Ta forma pomocy, jaką jest projekt Transfer dobrych praktyk - z Bałtowa do Zagnańska może mieć nieocenione korzyści dla rejonu i mieszkańców gminy Zagnańsk na długie lata.


    Kontakt z redakcją:
    redakcja@studiuje.eu
    tel: 664 728 181

    Polityka Cookies

    Dział reklamy:
    biuro@studiuje.eu
    tel: 783 748 740

    sitemap