WŁASNA FIRMA BEZ ZUS! WWW.INKUBATORKIELCE.PL Tel. 666 640 460
W tym roku juwenalia obfitują w imprezy plenerowe – miejscem głównych koncertów ma być plac przed wydziałem Matematyczno – Przyrodniczym UJK. Oprócz tego w mieście planowane jest całe mnóstwo tzw. „imprez towarzyszących” - czy to w klubach, czy indywidualnie (te polecamy!). PAMIĘTAJCIE! Startujemy 14 maja o 11.00 spod akademików PŚk i wraz z pochodem kierujemy się pod KCK!
Golden Life
Zespół powstał w 1988 roku w Gdańsku. Ich styl jest trudny do określenia – łączy w sobie pop, rock, rap i... country. W czasie swego istnienia Golden Life zdobył wiele nagród i sporo koncertował. Wiele emocji wzbudził ich singiel „24.11.94”, poświęcony tragicznemu pożarowi po jednym z koncertów na Pomorzu. Piosenka ta dotarła do pierwszego miejsca Listy Przebojów Trójki (tak jak „Wszystko to, co mam”).
W październiku 2008 roku Golden Life wydał kolejną płytę – „Hello, hello”. Promuje ją utwór „Ty i ja”. Na koniec ciekawostka – do singla „TIP”, pochodzącego z ostatniej płyty, dołączano bransoletkę z wygrawerowanymi słowami „Wyrażam zgodę na transplantację”. Koncert Golden Life spodoba się przede wszystkim fanom sceny alternatywnej.
Kukiz i zespół Piersi
Zespół Piersi powstał w 1984 roku w Jarocinie. Zaczęło się od melodii napisanych do wierszy socrealistycznych – Kukiz występował wtedy z innym zespołem – Aya RL. Teledysk do piosenki „Nie samym chlebem człowiek żyje” zdobył główną nagrodę podczas przeglądu Yach Film Festival w 1994 roku w Sopocie. Zespół znalazł się również w "złotej ósemce" na festiwalu w Jarocinie w 1984 roku. Ich teksty są proste, ale dające do myślenia, czasem nieco wulgarne, ale przez to chwytliwe. Nie wmówicie mi, że istnieje na tym świecie osoba, która nie zna choć jednej piosenki tej kapeli. Ich dyskografię zamyka krążek „Piracka Płyta” z 2004 roku.
Sam Paweł Kukiz – znany szerszej publiczności również z Yugotona i Yugopolis oraz fenomenalnych duetów z Janem Borysewiczem (aż chce się nucić „Bo tutaj jest jak jest, po prostu...”) – samą swoją osobą przyciąga rzesze publiczności na koncerty. Charyzmatyczny, oryginalny i utalentowany, z pomysłem na muzykę, tworzy w Polsce historię rocka już od 25 lat. I niech ją tworzy dalej, bo świetnie mu to wychodzi!
Kult Gdy w redakcji rzucono tekst „Kult gra na juwenaliach”, nasza koleżanka niemalże spadła z krzesła z radości. Podejrzewam, że ludzie reagują tak na te cztery litery od 1982 roku, kiedy to rozpoczął się kult Kultu. Ich muzyka jest nieco psychodeliczna, czasami jazzowa, czasami punkowa. Zawsze niepokorna, prowokująca słuchaczy – i rządzących nami Władzami. W 1986 roku nagrali płytę „Kult”, w którą ingerowała niestety cenzura. Kult jednak wydawał płyty, nie przejmując się zbytnio opiniami polityki. W 1990 roku była to płyta „45-89”. Tytułowa piosenka opisywała socjalizm za pomocą autentycznych fragmentów przemówień partyjnych dygnitarzy, które nałożono na podkład muzyczny.
Pomysły na kolejne płyty były nie mniej oryginalne – począwszy od tekstów ojca Kazika, aż po śpiewane poezje Gałczyńskiego. Od 1998 roku zespół organizuje Pomarańczową Trasę po największych miastach naszego kraju. W 2001 roku Kult usiłował promować singiel „Brooklyńska Rada Żydów”, niestety media skutecznie mu to utrudniały. Kolejna płyta powstała dopiero w 2005 roku i odniosła wielki sukces. 5 lipca 2007 Program Trzeci Polskiego Radia emitował jubileuszowy koncert z okazji 25-lecia Kultu. Ostatnio burzę wywołało oświadczenie Kazika o wycofaniu się z Superjedynek 2009. Kult niezmiennie zyskuje na popularności i uznaniu – i jak znam życie, długo nie da o sobie zapomnieć.
De Mono
Początki De Mono to 1984 rok (wtedy grali jeszcze jako Mono, przedrostek De dodano dopiero 3 lata później). Ich pierwszy koncert datuje się na czerwiec 1987 roku – grali piosenki z płyty wydanej rok później. W 1989 roku De Mono wydało obsypany nagrodami pierwszy album - „Kochać inaczej”. W 1990 roku powstała kolejna płyta z przebojami takimi jak „Moje miasto nocą”, „Zostańmy sami” czy „Tak blisko ciebie”. Rok później zespół wyjechał w trasę po Stanach Zjednoczonych i na kilka miesięcy zawiesił działalność. W 1994 roku zespół zdobył wiele nagród, między innymi za „Znów jesteś ze mną” i „Jak statki na niebie” oraz koncertował wspólnie z Varius Manx.
W 1995 i 1996 roku muzycy De Mono rozpoczęli kariery solowe – oczywiście równolegle z zespołem – a mimo to zagrali mnóstwo koncertów w całym kraju. Od tej pory w miarę regularnie ukazywaly się płyty solowe muzyków, które również odnosiły sukces. W 1999 roku De Mono nagrało nowy album „Play” z singalmi „Wszystko jest na sprzedaż” i „Kim naprawdę jesteś”. Była to płyta multimedialna, zawierająca między innymi zdjęcia, wideoklipy, biografie członków zespołu. De Mono dostało za tę płytę dwie nominacje do Fryderyka '99 – za album i piosenkę roku.
W marcu 2001 roku zespół promował swoją piosenkę „Poznaj siebie” w programie Big Brother. Rok później obchodził 15-lecie istnienia, odbyli też kolejną trasę po Stanach Zjednoczonych. Potem nastąpiły kolejne koncerty za oceanem oraz zespół nagrał dwie piosenki na składankę radia RMF FM. W 2005 roku zespół nagrał swe największe hity na jednej płycie i wymienił skład. W 2006 roku De Mono wydało płytę z premierowymi piosenkami, z której pochodzą takie hity jak „Siedem dni” czy „Nocne ćmy”.
W 2008 roku Marek Kościkiewicz utworzył zespół o tej samej nazwie, lecz spór o nią wygrało oryginalne De Mono – zespół Kościkiewicza zmuszony był przyjąć inną nazwę. Zdecydowano się na Mono.
Pytanie brzmi – czy De Mono, zaproszone na koncert prezydencki, zrobi taką furorę jak poprzednie gwiazdy tej imprezy, takie jak Hey i Dżem? Zobaczymy na Kadzielni.
Karolina Furyk
Fot. nr. 1: www.cristy71.blox.pl
Fot. nr. 2: www.doc.rmf.pl
Fot. nr. 3: www.e.pardon.pl
Fot. nr. 4: www.images3.fotosik.p
Fot. nr. 5: www.miedzyrzecz.biz
Tekst Publikowany w Majowym Numerze "PRESIK-a"Kontakt z redakcją:
redakcja@studiuje.eu
Polityka Cookies
Dział reklamy:
biuro@studiuje.eu
tel: 783 748 740