WŁASNA FIRMA BEZ ZUS! WWW.INKUBATORKIELCE.PL Tel. 666 640 460


15 lipca zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie założeń do reformy szkolnictwa wyższego. To koniec kolejnego etapu w procesie tworzenia nowej ustawy. W ubiegłym tygodniu Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka spotkała się z przedstawicielami Parlamentu Studentów RP w celu omówienia najważniejszych założeń stanowiska studentów wobec założeń reformy.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i rokuje dobrą współprace na etapie procesu legislacyjnego – powiedziała w wywiadzie dla Studiuje.eu Dominika Kita – członek Rady Studentów Parlamentu.
Wśród najistotniejszych dla studentów spraw poruszona została m.in. kwestia odpłatności za drugi kierunek. Jeśli nie uda się zwiększyć dostępności do drugiego kierunku względem propozycji Ministerstwa, to jest duża szansa na tzw. vacatio legis – czyli odłożenie wprowadzenia tego ograniczenia do momentu przeprowadzenia reformy procesu kształcenia (odejścia od nauczania opartego na standardach nauczania i wprowadzenie Krajowych Ram Kwalifikacji).
Przedstawiciele Parlamentu Studentów zwrócili również uwagę na bardzo poważny problem stosowania nadużyć ze strony uczelni, których kreatywność w wymyślaniu dodatkowych opłat za ,,co kol wiek” przekracza często granice zdrowego rozsądku. Studenci zaproponowali aby wprowadzić ustawowy obowiązek uwzględniania wszelkich opłat, które student będzie musiał ponieść w trakcie studiów w umowie z uczelnią. Rozwiązanie takie stosują uczelnie niepubliczne (choć tu również dochodzi do nadużyć), proponuje się aby taki obowiązek obejmował wszystkie uczelnie, również te publiczne w przypadku każdego trybu studiów.
Ze studenckiego punktu widzenia istotna będzie też reforma kredytów studenckich. Tu Ministerstwo nie ma jeszcze konkretnych rozwiązań i zaproszono przedstawicieli studentów do współpracy w celu wypracowania rozwiązania korzystnego zarówno dla żaków jak i dla banków. We wtorek odbyło się w tym celu pierwsze spotkanie z Wiceministrem Jurkiem. Liczymy, że uda się uwzględnić nasze pomysły na formę przyznawania oraz spłaty kredytów – mówi Dominika Kita. PSRP proponuje m.in. zróżnicowanie stawek przyznawanych kredytów, tak aby w różnych miastach w zależności od kosztochłonności studiowania można było pobierać różne wysokości miesięcznych wypłat kredytu. Ciekawa jest tez proponowana forma spłaty (tzw. progresywna), która pozwoli na rozpoczęcie spłaty od niskich rat w okresie, kiedy absolwent dopiero rozpoczyna swoja podróż po rynku pracy, i z każdym rokiem zwiększanie wysokości rat uwzględniając coraz to wyższe dochody absolwenta.
To tylko niektóre z kwestii poruszonych na spotkaniu z minister Kudrycką. Stanowisko Parlamentu Studentów obejmuje o wiele więcej istotnych dla nas spraw, które będą jeszcze przez wiele miesięcy konsultowane i opiniowane. Więcej informacji na temat reformy znajdziecie w kolejnych artykułach w Serwisie Informacyjnym PSRP na portalu Studiuje.eu. Zapraszamy również bezpośrednio do odwiedzenia strony Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej (www.psrp.org.pl).
Dominika Kita
fot. www.psrp.org.pl
Kontakt z redakcją:
redakcja@studiuje.eu
Polityka Cookies
Dział reklamy:
biuro@studiuje.eu
tel: 783 748 740