Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...
fb
 

WŁASNA FIRMA BEZ ZUS! WWW.INKUBATORKIELCE.PL  Tel. 666 640 460

Imprezy w tym tygodniu

    więcej...

     


    Przedsiębiorcza Kobieta

    Przedsiębiorcza Kobieta inspiracją dla każdej z nas…

    „Przedsiębiorcza Kobieta” to ogólnopolski innowacyjny projekt Studenckiego Forum Business Centre Club stworzony specjalnie dla kobiet, które pragną się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności oraz czerpać inspirację od osób, które osiągnęły już sukces w biznesie.

    Przedsiębiorcza Kobieta to projekt  odbiegający w swojej formie od dotychczas organizowanych w Polsce inicjatyw. Priorytetem  przy realizacji projektu jest odejście od konwencji typowych szkoleń, warsztatów i stworzenie wydarzenia, które stanowi dla uczestniczek podstawę do nawiązywania nowych kontaktów oraz wymiany doświadczeń z osobami, które osiągnęły już sukces w biznesie.

    Do współpracy zapraszamy osobistości na co dzień związane z przedsiębiorczością – kobiety sukcesu, które dzieląc się swoimi doświadczeniami przybliżają uczestniczkom zasady funkcjonowania w świecie biznesu. Atmosferę spotkań umilają różne atrakcje: show barmański, muzyka na żywo, pokazy taneczne czy kosmetyczne.

    Adres:
    ul. Świętokrzyska 15, 25-406 Kielce budynek G,A20
    (wejście z zewnątrz od Al. Solidarności)

     

    Języki skandynawskie

     

    Języki skandynawskie - trudne, ale opłacalne.

     

    Języki skandynawskie coraz częściej określane są mianem przyszłościowych. Ich znajomość nie tylko pozwala na zrozumienie kultury najszczęśliwszych ludzi na świecie, lecz także może być ciekawym i atrakcyjnym punktem w CV, a zatem pomóc zdobyć opłacalną pracę w firmie związanej z państwami skandynawskimi.


    Nie bez powodu Skandynawia kojarzona jest z wysokim statusem życia, wykształceniem oraz stopniem innowacji. Wzorem Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej mówiąc o Skandynawii, będziemy zajmować się nie tylko krajami stricte skandynawskimi, czyli Danią, Norwegią i Szwecją, ale również Finlandią. Ta ostatnia – będąc wprawdzie krajem nordyckim – nie jest zaliczana do Skandynawii, ponieważ nie należy do państw germańskich.


    Kraje północne przodują we wszystkich badaniach ekonomiczno-społecznych. Według wskaźnika rozwoju społecznego[1] najlepiej żyje się w Norwegii (w tym rankingu Szwecja zajmuje dziesiąte miejsce, Dania szesnaste, a Finlandia dwudzieste drugie). Kraje te (z Finlandią na czele) należą do najbardziej konkurencyjnych państw świata. Według Światowego Forum Ekonomicznego Rankingu Konkurencyjności 2013-2014 Finlandia zajmuje w tym zestawieniu miejsce trzecie, Szwecja szóste, Norwegia jedenaste, a Dania piętnaste. Z kolei według raportu ONZ - Sustainable Development Solutions Network (SDSN), spośród badanych 156 krajów to Duńczycy należą do najszczęśliwszych ludzi na świecie (z Norwegami na drugiej oraz Szwedami i Finami odpowiednio na piątej i siódmej pozycji). W świetle raportu Fundacji Bertelsmanna z 2013 roku wszystkie kraje: Dania, Norwegia, Szwecja i Finlandia mają najwyższy poziom spójności społecznej.


    Z roku na rok rośnie wartość wymiany handlowej między Polską a Skandynawią. Bliskie położenie, niskie koszty i dobrze wykwalifikowana kadra są zachętą dla północnych firm do rozwijania działalności w Polsce. Według danych[2] Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej również polskie firmy coraz częściej decydują się na zainwestowanie lub przynajmniej eksportowanie tam swoich towarów. Po Niemczech kraje skandynawskie są drugim najważniejszym kierunkiem sprzedaży dla polskich przedsiębiorstw (7,4 % udziału w polskim eksporcie).  Do Finlandii wysyłamy wyroby przemysłu elektromaszynowego i metalurgicznego oraz żywność. Do Szwecji meble, chociaż kilkuprocentowe wzrosty notuje też branża spożywcza. Wartość bezpośrednich inwestycji napływających z tych krajów osiągnęła w ostatniej dekadzie prawie 9,5 mld euro, co czyni kraje skandynawskie piątym co do wielkości inwestorem zagranicznym w Polsce.


    Z drugiej strony, polskie firmy coraz chętniej szukają możliwości zaistnienia na rynkach skandynawskich. Jednym z wyzwań podjęcia współpracy jest na pewno język. I choć języki nordyckie i język polski należą do tej samej rodziny indoeuropejskiej, na próżno szukać podobieństw między nimi. Powstałe między XII a XIII wiekiem języki nordyckie (prócz fińskiego) należą do grupy języków germańskich i zrzeszają dziś ponad 26 mln osób. Są niejednolite, pełne dialektów, często mylone, różnią się szczegółami – niełatwo jest się ich nauczyć, ale na pewno warto. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę każdego z nich.


    Język norweski

    Językiem norweskim posługuje się 5 mln osób. Jest językiem z silnie zaakcentowanymi dialektami, wskazującym skąd dana osoba pochodzi. Uważany za najłatwiejszy spośród języków skandynawskich: wymowa jest dużo łatwiejsza niż w duńskim (być może dlatego, że nie ma tu ogólnie przyjętej formy), a gramatyka łatwiejsza niż w szwedzkim (brak odmiany przez osoby i przypadki). W życiu publicznym przyjmuje się dwie formy: bokmål (posługuje się nią 3,5 miliona osób) i nynorsk (około 700 tysięcy mówiących).


    Warto wiedzieć, że Polska jest największym beneficjentem (z przyznaną alokacją 578,1 milionów euro) Funduszy Norweskich i EOG. Plusy Norwegii to chłonny rynek pracy i śladowe bezrobocie (na poziomie 3,5 proc.), ale przede wszystkim wysokie zarobki. Nawet osoby wykonujące proste prace mogą liczyć na roczny przychód sięgający ponad 200 tys. zł.


    Język szwedzki

    Językiem Alfreda Nobla posługuje się 10 mln osób: w Szwecji, Norwegii, Estonii i Finlandii, gdzie jest również drugim językiem urzędowym. Formalny język szwedzki oparty jest o dialekt sztokholmski. Im lepiej zna się niemiecki, tym łatwiej nauczyć się języka szwedzkiego, a jeśli ktoś zna szwedzki, porozumie się z osobą władającą językiem norweskim.


    Język duński

    Język duński jest językiem urzędowym również na Wyspach Owczych, a używa się go także w Szlezwiku-Holsztynie. W sumie posługuje się nim 5,2 mln osób. Co ciekawe, ponieważ do lat 40. XX wieku Islandia była w posiadaniu Danii, język duński jest nauczany tam jako jeden z głównych języków obcych obok angielskiego i norweskiego. Powszechnie sądzi się, że ten język po holenderskim i chińskim jest najtrudniejszy na świecie.

    Jednak nauka duńskiego warta jest trudu, ponieważ według Banku Światowego Dania to siódme najbogatsze państwo świata. Ponadto według badania Great Place to Work to właśnie w Danii znajduje się 21 najlepszych miejsc do pracy.

     

     

    Język fiński

    W tym zestawieniu język fiński ma wyjątkową pozycję. Z racji położenia geograficznego potocznie uważany jest za język skandynawski. Nie należy on jednak jak większość języków europejskich do rodziny indoeuropejskiej. Posługuje się nim około 6 mln użytkowników, głównie w Finlandii, a także w Szwecji czy Republice Karelii w Rosji. Posiada znacznie więcej przypadków niż w języku polskim i mnóstwo wyjątków w tworzeniu końcówek, za to brak w nim rodzajów. Nauka tego języka wymaga dużo cierpliwości i samozaparcia. Ale jest o co walczyć. W końcu Finlandia – według Fragile States Index – już po raz czwarty wypadła jako najstabilniejsze państwo świata.

    Kraje skandynawskie są połączeniem szczodrych i przejrzystych państw opiekuńczych i systemu politycznego, który ograniczył sektor publiczny i preferuje firmy prywatne. Prowadzenie współpracy z tym regionem to czysty zysk. Warto jednak pamiętać, że w biznesie skandynawskim standardem jest znajomość przynajmniej dwóch języków obcych, jak twierdzi Leif Christiansen, przewodniczący Duńskiego Forum Biznesu. Na szczęście trudne i tajemnicze języki Skandynawii coraz częściej pojawiają się w ofercie edukacyjnej polskich szkół językowych i uczelni wyższych.


    Komentarz ekspercki:

    „Języki skandynawskie, w szczególności język szwedzki i norweski cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Wynika to w dużej mierze z rosnącej emigracji do krajów skandynawskich, ale szczególnym powodem popularności tych języków jest rosnące zapotrzebowanie wśród pracodawców – zwłaszcza centrów usług wspólnych – na pracowników posługujących się biegle dwoma językami: angielskim i szwedzkim lub norweskim. Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie, otwierając kierunek Skandynawistyka: studia filologiczno-biznesowe, stara się sprostać potrzebom rynku pracy, proponując dwutorowy program kształcenia. Z jednej strony nacisk na kompetencje językowe: doskonalenie znajomości języka angielskiego, z naciskiem na business English, oraz intensywne (ponad 800 godzin zajęć) kształcenie językowe w ramach języka norweskiego lub szwedzkiego. Z drugiej strony, zgodnie z potrzebami rynku pracy, proponuje się rozwój tzw. kompetencji miękkich, szczególnie pożądanych na rynku pracy: odpowiedzialność, umiejętności analityczne, umiejętność pracy w zespole, komunikacja międzykulturowa. Takie połączenie kompetencji językowych i biznesowych znacząco podwyższa konkurencyjność absolwenta skandynawistyki na rynku pracy, który obecnie wymaga nie tylko znajomości dwóch języków, ale również umiejętności wykorzystania ich w komunikacji biznesowej.”

    Dr Mariusz Trawiński, Prodziekan ds. kierunku Filologia; Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera

    Źródło: Skrivanek Sp. z o. o.

     

     


    [1]http://finanse.wp.pl/kat,1013819,title,Panstwa-w-ktorych-zyje-sie-najlepiej,wid,15471647,wiadomosc.html?ticaid=113a20  oraz http://www.unic.un.org.pl/aktualnosci/18,2630,,2014,/

    [2] http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16136782,Polskie_firmy_inwestuja_w_Skandynawii__chociaz_to.html oraz http://www.spcc.pl/images/file/AAA/Skandynawskie_inwestycje_wPolsce_internet.pdf

    Na garnuszku czy na własną rękę, czyli żywot studenta poczciwego

    Choć zazwyczaj życie studenckie stereotypowo kojarzy się z beztroskim czasem wypełnionym imprezami i zaledwie kilkoma tygodniami wytężonej nauki, to ma ono też swoją ciemną stronę w postaci kosztów. .....

    Nawet jeśli zdecydujemy się na naukę w trybie dziennym na państwowej uczelni, nie jesteśmy w stanie uciec od wielu wydatków, takich jak np.: książki i inne pomoce naukowe, koszty dojazdów na zajęcia i do domu, wyżywienie, wynajem mieszkania. Do tego dodać należy uczestnictwo w życiu towarzyskim i kulturalnym czy wydatki związane z uprawianiem sportów i miesięczny bilans z łatwością przekracza kilkaset złotych. Tendencje odnośnie ekonomiki kosztów życia polskich studentów przybliża infografika przygotowana przez vouchercloud.


    Z przeprowadzonych w 2010 roku badań wynikało, że odsetek studentów żyjących na garnuszku u rodziców wyniósł nieco ponad 50%. Z pozostałej połowy, czyli tych, którzy zdecydowali się na wyjazd i naukę poza rodzinną miejscowością, ok. 43% podjęło pracę zarobkową. Bez względu jednak na to, czy studenci są utrzymywani przez rodziców czy nie, chyba nie ma wśród nich osoby, która w większym lub mniejszym stopniu nie liczyłaby się ze swoimi finansami. 


    Żacy znani są ze swej kreatywności, nie inaczej jest więc w odniesieniu do zarządzania finansami. Ograniczony budżet wymusza ekonomiczne wydawanie pieniędzy, na szczęście sposobów na oszczędzanie jest wiele. Do czołówki najbardziej sprawdzonych należy zakup długookresowego biletu na przejazdy komunikacją miejską. W większości miast, będących ośrodkami akademickimi oprócz biletu miesięcznego, można zaopatrzyć się w bilet semestralny lub całoroczny i tym samym zaoszczędzić jeszcze więcej. Ponadto studenci korzystają ze zniżek i ulg, tak chętnie udzielanych im przez właścicieli punktów ksero, kin, teatrów, obiektów sportowych, a także punktów gastronomicznych itp..


    Studenci nie stronią także od dedykowanych im form pomocy, takich jak stypendia i granty przyznawane przez uczelnie czy kredyty studenckie, udzielane na preferencyjnych warunkach. Szacuje się, że niespełna 1/3 żaków korzysta z jakiejś pomocy finansowej.


    Z pewnością zaradność, której studenci uczą się w czasie tych kilku lat nauki na uczelni wyższej pomoże im lepiej odnaleźć się na rynku pracy i w ogóle w dorosłym życiu.

    Międzynarodowy Dzień Studenta

    Międzynarodowy Dzień Studenta w Kielcach obchodzimy razem z kręgielnią MK Bowling..... mieszczącą się w Galerii Echo +2. Przyjdż i zobacz jakie atracje dla Ciebie przygotowaliśmy

     

    Kiedy: 17.11.2014

    Gdzie: Galeria Echo / MK Bowling

    Organizatorzy: Studiuje.eu i MK Bowling Kielce

     

    Pare słów o krze w kręgle

     

    Gra w kręgle (bowling) - to sport, który bardzo szybko zdobywa sobie popularność wśród milionów ludzi na całym świecie. Mówiąc z pewnym przymrużeniem oka, gra polega na toczeniu kuli po torze i strącaniu pinów (kręgli). Jest to nieskomplikowana gra, która nie wymaga szczególnych zdolności by zacząć grać i czerpać z tego wiele przyjemności. Pomimo swej prostoty, by dojść do poziomu profesjonalnego, wymaga precyzji i ćwiczenia.

     

    Gra w kręgle, to doskonały sposób na aktywny wypoczynek po pracy i ponowne   naładowanie się energią. To także okazja by zabrać ze sobą rodzinę i zasmakować sportowych emocji. To także sposób by spędzić trochę czasu wraz ze znajomymi w sposób inny niż zwykle.

     

    Jeżeli jesteś ambitny i lubisz sportową rywalizację z pewnością odkryjesz przyjemność w podnoszeniu swoich umiejętności i poprawianiu wyników. Dla Ciebie również co roku jest możliwość przystąpienia do rozgrywek ligowych. W Kręgielniach MK Bowling każdego roku rozgrywane są ligi: amatorska i biznesowa, a czasem ligi specjalne (np. liga lekarska). Oprócz lig lokalnych, w kręgielniach często odbywają się turnieje, ogólnopolskie rozgrywki i mistrzostwa bowlingowe.

     

    Kręgielnia dysponuje dwunastoma torami do gry, wśród nich są tory wyposażone w bandy ułatwiające grę dzieciom. System liczenia punktów, oraz zarządzania torami jest całkowicie skomputeryzowany, co ułatwia grę. Kręgielnie MK Bowling to jedne z najnowocześniejszych kręgielni w Polsce, urządzone według najwyższych standardów światowych i wyposażone w profesjonalny sprzęt. Na torach czeka na Państwa zawsze miła i fachowa obsługa oferująca instruktaż oraz pomoc.

    Konkurs na okładkę Magazynu Teraz Polska

    Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” ogłasza Konkurs na okładkę Magazynu „Teraz Polska” adresowany do studentów wyższych szkół artystycznych.  Nagrodą główną jest publikacja zwycięskiego projektu w formie okładki kwartalnika „Teraz Polska” Nr 4/2014 oraz nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł.

    Temat projektu okładki powinien być zgodny z przesłaniem pisma, propagującego postawy pro-obywatelskie, nowoczesny patriotyzm oraz Polskę, jej gospodarkę, naukę i kulturę.

    Na zgłoszenia czekamy za pośrednictwem formularza online na stronie www.terazpolska.pl do 11.11.2014

     

    Komplet dokumentów zgłoszeniowych składa się z:

    ü  Pliku PDF 215 x 240 + 5mm spad;  o rozdzielczości – 300 dpi;  CMYK;  teksty na krzywych;

    ü  Pliku poglądowego JPG,

    ü  Pliki PDF i JPG powinny mieć taką samą nazwę, różną od imienia i nazwiska Autora,

    ü  Formularza zgłoszeniowego wypełnionego w trybie on-line:

    http://www.terazpolska.pl/pl/konkurs-na-okladke-formularz

     

    Więcej informacji:  http://www.terazpolska.pl/pl/a/Konkurs-na-okladke-magazynu-Teraz-Polska 

    ***

    Okładka Magazynu „Teraz Polska” stała się swoistą formą galerii, miejscem prezentacji wypowiedzi polskich twórców na temat patriotyzmu i polskości, ale bez patosu i zbędnych uniesień. Okładkę pierwszego numeru przygotował Jan Sawka i była to ostatnia praca artysty przed śmiercią w 2012 roku. Następne okładki przygotowywali m.in: Andrzej Pągowski, Waldemar Świerzy, Ryszard Kajzer, Henryk Chyliński czy Rafał Olbiński. Wraz z rozwojem pisma redakcja postanowiła przeznaczyć miejsce na okładce także dla młodych twórców – studentów polskich szkół artystycznych. W ten sposób narodził się pomysł na konkurs, w którym nagrodą (oprócz finansowej) jest publikacja oraz promocja młodych artystów na równi z najlepszymi.

     

    Zapraszamy studentów do udziału w konkursie!

     

    Zespół Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego

    SF BCC Dołącz do Nas!

    Jak każdej jesieni, tak i tym razem Studenckie Forum Business Centre Club Region Kielce zaprasza studentów do wstąpienia do organizacji......

     

    Jeśli chcesz się rozwijać, zdobywać doświadczenie już w czasie studiów, brać udział w fantastycznych przedsięwzięciach i poznać niesamowitych ludzi, dołącz do nas!

     

    Jeśli jesteś aktywny, ambitny, kreatywny i wolisz działać niż na wszystko narzekać, Studenckie Forum jest miejscem dla Ciebie! Nie jesteś taką osobą, ale chciałbyś być? Tym bardziej zapraszamy!

     

    Wypełnij krótki formularz, załącz CV, a wkrótce się odezwiemy :)
    http://sfbcc.org.pl/rekrutacja/kielce/
    Czekamy na Ciebie do 31 października!



    Kontakt z redakcją:
    redakcja@studiuje.eu
    tel: 664 728 181

    Polityka Cookies

    Dział reklamy:
    biuro@studiuje.eu
    tel: 783 748 740

    sitemap